co może zrobić matka

Co może zrobic matka lezbijki

Jeśli Twoja córka odczuwa skłonności homoseksualne, na pewno chcesz jej pomóc. Co możesz zrobić?

W życiu Twojej córki wydarzyło się coś, przez co nie zaakceptowała w pełni swej kobiecości i szuka teraz niejako dopełnienia swej kobiecości w drugiej kobiecie. Coś zadziało się nie tak w jej życiu, a Ty jako mama możesz w tej chwili wiele dla niej zrobić.

Dla pocieszenia powiemy Ci na początku, że kobiece skłonności seksualne są o wiele bardziej plastyczne niż męskie. Bywają sytuacje, gdy kobieta żyjąca w lesbijskim związku z dnia na dzień praktycznie zrywa z dotychczasowym stylem życia.

1) Powiedz córce, że ją kochasz i szanujesz.

Wypowiadaj pochwały. Doceniaj sam fakt istnienia córki, lecz też jej cechy i zalety. Jesteś piękną, wrażliwą i utalentowaną kobietą - to bardzo ważne. Doceń jej zachowania: "Masz świetny gust w zakresie wystroju wnętrz". Wypowiadaj słowa pełne czułości: "kocham Cię", "Tak wiele dla mnie znaczysz". Pisz do córki afirmujące listy, e-maile, notatki.

2) Rozmawiaj z nią o jej uczuciach.

Prowadź z córką wartościowe rozmowy, w atmosferze życzliwego dialogu. Wykorzystuj zasady aktywnego słuchania i efektywnej komunikacji (np. mówienia we własnym imieniu).

3) Buduj zaufanie, ucząc się słuchania bez oceny i krytycyzmu.

Daj córce tyle czasu ile potrzebuje, obdarowuj swoją obecnością. Powstrzymuj się przy tym od natychmiastowego zagadywania ciszy, czasem ona też jest potrzebna. Staraj się nie przyjmować krytyki personalnie, i nie ripostuj. Po prostu słuchaj.

4) Wejdź w rolę mentora i osoby wspierającej

Zrób coś szczególnego, z czego Twoja córka odniesie korzyść - np. razem nauczcie się piec jakieś wyjątkowe ciasto. Poproś córkę, by zrobiła listę rzeczy, które chciałaby, abyś dla niej zrobiła, lecz naucz ją, by prosiła, nie stawiała żądania. Bądź do dyspozycji, ale nie zmieniaj się w wycieraczkę! Nie rób nic z poczucia winy, by wynagrodzić, lecz dlatego, że córkę kochasz.

5) Na początku skup uwagę na jej uczuciach, nie na swoich.

Początek może być bardzo bolesny, bo córka będzie na Ciebie wylewać żale (jeśli w ogóle uda Ci się ją namówić do rozmowy). Jednak pamiętaj - w tej chwili jej uczucia są najważniejsze. Aby zachować emocjonalną równowagę, rozmawiaj o swoich problemach z przyjaciółkami (pod zasadą dyskrecji).

6) Spytaj ją, czy możesz ją przytulić.

Uwaga! Z badań naukowych wynika, ze wiele lesbijek doświadczyło w dzieciństwie przemocy. Przytulanie, tulenie, okazywanie fizycznej czułości przez mężczyznę nie jest wskazane, gdy dziecko doznało przemocy fizycznej lub seksualnej, lub też doświadczyło emocjonalnie kazirodczej relacji z rodzicem płci przeciwnej. Natomiast wiele lesbijek mówi, ze najbardziej brakowało im matczynej czułości i miłości. Dotyk matki leczy.

pomocne lektury

Dziecko a skłonności homoseksualne

Profesjonalna i przystępna pomoc dla rodziców, których dzieci cierpią na zaburzenie tożsamości płciowej.