homoEDUpl's channel
httpwwwhomoseksualizmedupl fan page

poznaj opinie specjalistów

Każdy, kto zastanawia się nad przyjęciem gejowskiej tożsamości powinien zdawać sobie sprawę z pewnych cech homoseksualnego związku. Dla pozostałych ludzi zrozumienie kompulsywności zachowań często towarzyszących homoseksualizmowi pomaga lepiej zrozumieć homoseksualizm i dynamikę homoseksualnych związków.

Ryzykowne zachowania seksualne obejmują dwie kategorie:

  • promiskuityzm seksualny, czyli podejmowanie współżycia z dużą liczbą partnerów
  • seks bez użycia prezerwatywy, co znacząco zwiększa prawdopodobieństwo zarażenia zarówno AIDS, jak i chorobami wenerycznymi.


Seks bez zabezpieczeń:

Czy wysoka świadomość zagrożeń zdrowotnych związanych z seksem analnym i promiskuityzmem - łatwość zarażenia różnorodnymi chorobami (w tym AIDS) sprawia, że podejmują współżycie minimalizując zagrożenie?

Historie z życia wzięte

Jednym z często występujących u homoseksualistów zachowań jest podejmowanie anonimowych kontaktów seksualnych z przypadkowymi partnerami pod wpływem depresji. W artykule w New York Times (w serii dotyczącej AIDS) opisano m.in. historię Setha Watkinsa - szkoleniowca w zakresie zapobiegania AIDS. Pomimo tego, że wie wszystko na temat ryzyka i sposobów zarażenia HIV, czasem pod wpływem depresji decyduje się na anonimowe kontakty seksualne bez prezerwatywy (tzw. 'barebacking' - seks analny bez kondomu). Pewnego dnia pod wpływem depresji współżył z przypadkowo spotkanym mężczyzną, zarażając się AIDS. Mimo AIDS nadal jest aktywny seksualnie, stosując specyficzną metodę zabezpieczenia: "Nie lubię o tym myśleć, bo nie chcę nikogo zarazić HIV" mówi. (18)

W artykule opisany jest też inny mężczyzna o imieniu Vince, który choć zasadniczo nigdy nie współżył analnie bez prezerwatywy, pewnego dnia pod wpływem depresji poszedł do baru i zrobił to z przypadkowym mężczyzną:
"Byłem zdecydowanie w depresji... Było coś takiego w tej szczególnej chwili, w tej szczególnej osobie. Nie wiem jak to opisać. Po prostu wydawało mi się, że to było w porządku." (19)

Niektórzy z mężczyzn, z którymi New York Times przeprowadzał wywiad, specjalnie podejmowali ryzykowne formy seksu. Jeden z chorych na AIDS rozmówców bynajmniej nie czuje się winny narażania innych mężczyzn:
"Wizja, że do końca życia mam zakładać kondom, gdy chcę intymności z kimś, jest straszna. Teraz mam HIV i już nie muszę się bać zarażenia. Część mnie odetchnęła z ulgą. Byłem zmęczony ciągłym uważaniem, tym nieustannym pilnowaniem się, podczas gdy intymność powinna być spontaniczna." (20)
Po przyznaniu, że niemal nigdy nie używa prezerwatyw dodaje:
"Nie ma czegoś takiego jak bezpieczny seks... Jeśli ludzie chcą używać kondomów, mogą. Nie złapałem HIVa celowo. Wypadki chodzą po ludziach (21)."

Badania naukowe

Raporty pokazują, że dbałość o bezpieczeństwo własne i partnerów seksualnych jest rzadkością w homoseksualnej subkulturze. Studium z 1998 roku, przeprowadzone w Seattle wykazało, że 10% osób zarażonych HIV podejmuje seks analny bez prezerwatywy. Liczba ta podwoiła się w roku 2000. (22)

Według jednego z raportów, ryzykowne zachowania są szczególnie nasilone u bywalców gejowskich festiwali ("circuit" parties) (23). 17 procent mężczyzn uczestniczących w festiwalach jest już zarażonych HIV (24). Dwie trzecie uczestników takich festiwali uprawia podczas nich seks analny lub oralny, a 28% nie używa prezerwatyw (25).

Dodatkowe zagrożenie wynika z powszechnego korzystania z narkotyków w czasie gejowskich festiwali. Choć tylko 57% uczestników przyznaje, że jeździe na festiwale gejowskie także by zażywać narkotyki, 95% badanych przyznało, że podczas ostatniego tego typu spotkania zażywało narkotyki (26). Istnieje też istotna korelacja między ilością zażytych podczas festiwalu narkotyków a prawdopodobieństwem uprawiania seksu analnego bez zabezpieczenia (27).

Badacze podsumowują swój raport stwierdzając: "prawdopodobieństwo zakażenia HIV i innymi chorobami wenerycznym uczestników festiwali i ich późniejszych partnerów powinno stać się realną kwestią zdrowia publicznego" (28).

Zdrowy rozsądek nakazywałby unikanie festiwali gejowskich i innych ryzykownych zachowań seksualnych. Jednak ani wykształcenie, ani dostęp do odpowiedniej opieki medycznej nie obniża zaangażowania homoseksualistów w ryzykowne zachowania seksualne. Badanie przeprowadzone na University of New South Wale pokazało, że "dobrze wykształcenie mężczyźni we wczesnych latach wieku średniego ? którzy doświadczyli epidemii AIDS z lat 1980 ? to grupa najmniej skłonna do używania prezerwatyw (29)".


(18) Goode E., (2001) "With Fears Fading, More Gays Spurn Old Preventive Message, New York Times, August 19.

(19) Tamże.

(20) Tamże.

(21) Tamże.

(22) Officials Voice Alarm Over Halt in AIDS Decline, New York Times, August 14, 2001

(23) "Brakuje jednoznacznej definicji gejowskich festiwali, częściowo wskutek ewolucji tego typu wydarzeń. Zwykle festiwal gejowski to wydarzenie weekendowe, na które składa się wiele różnorodnych imprez, organizowane o tej samej porze roku w tym samym mieście..."
Mansergh G., Colfax G., et al., (2001) The Circuit Party Men's Health Survey: Findings and Implications for Gay and Bisexual Men, American Journal of Public Health, 91/6: 953-958, s. 953 (artykuł płatny)

(24) Tamże s 955

(25) Tamże s 956

(26) Tamże s 956-957, Tabele 2 & 3

(27) Tamże s 956-957

(28) Tamże s 957. Autorzy zalecali lepszą edukację homoseksualistów ona temat zagrożeń związanych z anonimowym seksem bez prezerwatywy.

(29) Van de Ven H., Rawstorne P., Crawford J., Kippax J. (2000) Male Out Survey, Monograph 2/1001 National Centre in HIV Social Research, Australia