homoEDUpl's channel
httpwwwhomoseksualizmedupl fan page

Źródła homoseksualizmu

Teoria ta zakłada, że człowiek dokonuje wolnego wyboru zostania homoseksualistą. Pogląd ten był szeroko rozpowszechniony w latach 50 i 60 ubiegłego wieku, a przyczyniły się do tego także głosy zadeklarowanych homoseksualistów. Podkreślali oni, że dokonują wyboru homoseksualizmu jako stylu życia, ponieważ z jego luzem moralnym i odrzuceniem konwencji jest o wiele bardziej atrakcyjny od konwencjonalnego. (1) Pogląd ten jest niemożliwy do udowodnienia. Jedyną możliwą metodą badania jest pytanie homoseksualistów o ich pogląd na tę sprawę. Jednak uzyskamy w ten sposób wyłącznie ich subiektywne odczucia. Czyli w rzeczywistości przekonanie: "to mój wybór" może być po prostu racjonalizacją czegoś, co zaszło niezależnie od jego woli.

Konsekwencje uznania teorii preferencyjnej:

  • zmuszanie osób homoseksualnych do zmiany preferencji seksualnych, w sytuacji gdy zaburzają jego funkcjonowanie w grupie społecznej (rodzina, miejsce pracy itp.)
  • penalizacja homoseksualizmu jako gorszącego i zaburzającego ład społeczny.

Czy cokolwiek jest zależne od wolnego wyboru osoby homoseksualnej?

Na początek rozróżnienie:

  • skłonności homoseksualne - występują, gdy osoba odczuwa pociąg seksualny do osoby tej samej płci
  • zachowania homoseksualne - występują, gdy pod wpływem homoseksualnych skłonności człowiek uprawia homoseksualny seks (dotyczy to także masturbacji z homoseksualnymi wyobrażeniami i pod wpływem homoseksualnej pornografii)
  • bycie gejem, lesbijką - to definiowanie swojej tożsamości w kategoriach orientacji seksualnej, pewna postawa i styl życia. Gej stwierdza: pociąg do osób tej samej płci stanowi o mojej tożsamości. (2)

Skłonności homoseksualne są niezależne od wolnego wyboru.

W przypadku gdy homoseksualizmowi towarzyszy nieleczone uzależnienie od seksu (seksoholizm) także zachowania seksualne są niezależne od wolnego wyboru są kompulsywne, przymusowe.

Jeśli natomiast uzależnienia od seksu nie występuje - decyzja, czy podejmować homoerotyczną aktywność seksualną, jest zależna od wolnej woli.

Obszarem w 100% zależnych od wolnej woli homoseksualisty jest decyzja o zostaniu gejem (lesbijką) o utożsamieniu się z określonym środowiskiem, stylem życia. Można powiedzieć, że chociaż nie ma się wyboru w kwestii homoerotycznych uczuć, ma się wybór w kwestii homoseksualnego zachowania. Zatem na pewno dokonuje się wyboru, czy być lesbijką lub gejem, czy też nie - stwierdza psychoterapeuta i jeden z czołowych publicystów gejowskich Don Clark.


(1) Także współcześnie można słyszeć takie głosy, np. "Ja uważam się za lesbijkę z wyboru. Określanie siebie 'lesbijką' jest dla mnie wyrazem postawy ideologicznej, politycznej. Nie biologią. Dlatego twierdzenie, że nie można wybierać orientacji seksualnej, do mnie zupełnie nie pasuje. Gdybym chciała, mogłabym tworzyć związki z mężczyznami i żyć jak kobieta heteroseksualna. Zresztą żyłam tak przez wiele lat. Nie jestem też bi, ponieważ mężczyzn w ogóle wykluczam jako ewentualnych partnerów. Tyle, że to jest mój wybór. I chciałabym, żeby to właśnie ten wybór był akceptowany. Drażni mnie trochę taka argumentacja, że trzeba nas tolerować / akceptować takimi, jakie jesteśmy, bo tego się nie da zmienić. To tak, jakby powiedzieć "no dobra, nie masz jednej nóżki, ale i tak cię kocham". Chciałabym, żebyśmy były akceptowane takie, jakie jesteśmy, bez względu na to, czy to jest nasz wybór, biologia, czy jakakolwiek inna przyczyna. Pozdrawiam." - komentarz do artykułu "Orientacja psychoseksualna ? najważniejsze pytania" umieszczonego na kobiety-kobietom.com data dostępu 14.01.2010

(2)Patrz: FAQ: Jaka jest różnica między byciem gejem a byciem homoseksualistą?