homoEDUpl's channel
httpwwwhomoseksualizmedupl fan page

Pytanie o możliwość zmiany orientacji homoseksualnej pojawia się w różny sposób w przestrzeni publicznej i w indywidualnych spotkaniach psychologów, psychoterapeutów i księży. Możemy zauważyć, że istnieją środowiska wykluczające możliwość takiej zmiany i dlatego twierdzące, że po prostu trzeba przyjąć swoją orientację taką, jaka ona jest. A wszelkie mówienie o zmianie orientacji, szukanie takiej możliwości, stanowi według nich jakąś formę "homofobii". Z kolei istnieją inne środowiska, które dopuszczają możliwość zmiany orientacji homoseksualnej, wskazują tego zasadność i również możliwe sposoby na jej dokonanie.

Czytaj więcej: Zmiana orientacji seksualnej?

samobojstwa homoseksualistow

Media promują historie z przekazem, że nikt nigdy nie jest w stanie pozbyć się homoseksualnych odczuć. Jako dowód przytaczane są słowa znanych liderów ruchów wspomagających byłych homoseksualistów. Ludzie ci, choć uważają się za znacząco przemienionych, przyznają reporterom, że mimo to zmagają się nawet codziennie z niechcianymi pokusami.

Czytaj więcej: Zrozumieć homoseksualne odczucia jako sygnał

samobojstwa homoseksualistow Jedną z zagadek, nad którymi się często zastanawiałem było: dlaczego tak wielu byłych gejów i byłych lesbijek waha się opowiedzieć swą historię?

Czytaj więcej: Dlaczego ex-geje nie chcą opowiadać swoich historii?

Wyobrażenie, że młodzieńczy pociąg seksualny do osób tej samej płci zawsze stanie się tym samym pociągiem seksualnym u osoby dorosłej jest całkowicie błędne. Dane z obszernego badania "ADD-Health" dokonanego w USA (1) potwierdzają, że młodzieńczy homoseksualizm i biseksualizm zarówno w odniesieniu do pociągu seksualnego jak i zachowania zmieniają się w sposób zadziwiający z roku na rok.

Czytaj więcej: Młodzieńcza orientacja seksualna - zadziwiający odsetek zmian

Choć techniki awersyjne nie są współcześnie wykorzystywane do leczenia homoseksualizmu, narosło wokół nich wiele mitów. Niniejsza praca wyjaśnia wiele problemów związanych z technikami awersyjnymi.

Czytaj więcej: Techniki awersyjne w leczeniu homoseksualizmu? Fakty i mity.

homoseksulizm jest wrodzony

Często słyszymy o ludziach twierdzących, że są szczęśliwy jako geje czy lesbijki i pragnących społecznego uznania. Co jednak z ludźmi, którzy czują się nieszczęśliwi z powodu pociągu do własnej płci? Jakiej pomocy mogą oczekiwać, jakie są podstawy etyczne tej pomocy? Zapytaliśmy doktora Phillip'a Sutton'a, certyfikowanego terapeutę i psychologa. Dr Sutton jest także redaktorem naczelnym Journal of Human Sexuality, naukowo recenzowanej publikacji National Association for Research and Therapy of Homosexuality (NARTH).

Czytaj więcej: Pociąg do własnej płci - nauka i filozofia

Nie każdy odczuwający pociąg do własnej płci jest z tego powodu szczęśliwy. Jakie są możliwości pomocy, dla tych, którzy chcą się zmienić?

Czytaj więcej: Pociąg do własnej płci? spojrzenie terapeuty

Zachowania kompulsywne, inaczej - czynności przymusowe - to objaw nerwicy. Człowiek odczuwa narastający niepokój i impuls do wykonania określonej czynności. Jej wykonanie powoduje czasową ulgę. Do zachowań kompulsywnych zalicza się m.in. seksoholizm, zakupoholizm, patologiczny hazard, bulimię, anoreksję. Badania wykazują, że występują one nieproporcjonalnie częściej u lesbijek niż kobiet heteroseksualnych.

Czytaj więcej: Problemy lesbijek

Każdy, kto zastanawia się nad przyjęciem gejowskiej tożsamości powinien zdawać sobie sprawę z pewnych cech homoseksualnego związku. Dla pozostałych ludzi zrozumienie kompulsywności zachowań często towarzyszących homoseksualizmowi pomaga lepiej zrozumieć homoseksualizm i dynamikę homoseksualnych związków.

Czytaj więcej: Ryzykowne zachowania seksualne u homoseksualistów cz. II

Każdy, kto zastanawia się nad przyjęciem gejowskiej tożsamości powinien zdawać sobie sprawę z pewnych cech homoseksualnego związku. Dla pozostałych ludzi zrozumienie kompulsywności zachowań często towarzyszących homoseksualizmowi pomaga lepiej zrozumieć homoseksualizm i dynamikę homoseksualnych związków.

Czytaj więcej: Ryzykowne zachowania seksualne u homoseksualistów cz.I

Pytanie, czy istnieje jakiś związek między homoseksualizmem a pedofilią, budzi ogromne emocje w Polsce. Na Zachodzie z kolei mówi się już o "dobrej pedofilii", zakładającej, że seks z osobą dorosłą pozytywnie wpływa na rozwój dziecka. Szczególnie hołubiony jest seks dojrzałego mężczyzny z nastolatkiem. Warto zatem przyjrzeć się dokładniej temu problemowi.

Czytaj więcej: Homoseksualizm a pedofilia

samobojstwa homoseksualistow

Wiele badań prowadzonych zarówno przez naukowców, jak i organizacje LGBT wykazuje wyższą niż w ogóle populacji skłonność homoseksualistów i lesbijek do samobójstw. Aktywiści gejowscy twierdzą, że to skutek homofobii. Hipoteza ta nie daje się obronić, ponieważ nawet w krajach od lat akceptujących homoseksualizm jako normę, takich jak Holandia, Dania czy Szwecja liczba homoseksualnych samobójców jest nieproporcjonalnie wysoka.

Czytaj więcej: Dlaczego homoseksualiści tak często popełniają samobójstwa?

Homoseksualiści częściej niż ogół populacji doświadczają problemów emocjonalnych i cierpią na choroby psychiczne. Czy przyczyną jest homofobia i prześladowania ze strony heteroseksualnej większości?

Czytaj więcej: Choroby psychiczne a homoseksualizm

Jednym z najczęściej używanych argumentów dowodzących normalności homoseksualizmu jest fakt wykreślenia go ze spisu chorób w 1973 roku przez Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne, a w konsekwencji także przez WHO. Dlaczego jednak stamtąd homoseksualizm zniknął?

Czytaj więcej: Dlaczego homoseksualizm został wykreślony z listy chorób psychicznych?

Terapia reparatywna opiera się na założeniu, że homoseksualizm jest popędem reparatywnym, a więc odczuwane przez homoseksualistów potrzeby są normalną i zdrową (choć opóźnioną rozwojowo) próbą zintegrowania z własną płcią, która to integracja nie powiodła się w dzieciństwie.

Czytaj więcej: Skuteczność terapii reparatywnej homoseksualizmu

Część ludzi odkrywając swe skłonności homoseksualne poddaje się im, ufając, że znajdzie miłość swojego życia, z którą stworzy kochająca się parę. Rzeczywistość najczęściej daleko odbiega od romantycznych marzeń. Czy jesteś gotowy 'zapłacić gejowe'?

Czytaj więcej: Monogamia bez wierności

Czy homoseksualizm kobiet jest podobny do męskiego? Jakie czynniki wpływają na jego powstanie? Co żeński homoseksualizm może nam powiedzieć o naturze orientacji seksualnej?

Czytaj więcej: Rozwój homoseksualizmu u kobiet

Streszczenie

Przebieg dojrzewania, czas trwania ciąży, moment pojawienia się pierwszego zęba, menopauza - wszystko to ściśle zależy od genów i pojawia się w relatywnie wąskim przedziale czasowym. Jednakże moment pierwszego rozpoznania u siebie pociągu do własnej płci (SSA) czy pociągu do płci przeciwnej (OSA) może przypadać na bardzo szeroki przedział czasowy. Zjawiska te należą do innej kategorii niż np. dojrzewanie, a zatem w niewielkim stopniu są preprogramowane.

Czytaj więcej: Czego możemy dowiedzieć się o źródłach preferencji seksualnych na podstawie wieku w jakim się...

choroby homoseksualistówNiezdrowe zachowania seksualne pojawiają się zarówno wśród heteroseksualistów jak i homoseksualistów. Jednak dowody medyczne i społeczne wskazują, iż zachowania homoseksualne są zasadniczo, z definicji niezdrowe.

Czytaj więcej: Zagrożenia zdrowotne związane z seksem homoseksualnym.

Zwierzęta to robią, więc jest to naturalne, prawda? Homoseksualizm zwierząt dowodzi, że homoseksualizm jest dobry, korzystny i pożądany dla człowieka, prawda? Sprawdź co biologia ma do powiedzenia na ten temat.

Czytaj więcej: Homoseksualizm zwierząt? mit czy rzeczywistość