homoEDUpl's channel
httpwwwhomoseksualizmedupl fan page

i co dalej...

Jeśli odczuwasz pociąg płciowy do osób tej samej płci lub zastanawiasz się, czy jesteś lesbijką/homoseksualistą, możesz szukać dwóch typów pomocy: kogoś, komu można opowiedzieć swoją historię, tak by nie czuć się osamotnionym w tym problemie; a także kogoś, kto jest w stanie pomóc, wyjaśnić, co się z Tobą dzieje i wskazać, w jaki sposób możesz stać się osobą, którą naprawdę chcesz się stać.

Na liście poniżej znajdziesz sugestie dotyczące obu rodzajów pomocy:

1) Przyjaciele. Zwykle trudno jest mówić przyjaciołom o tak osobistych sprawach, jak skłonności homoseksualne. Jednak jeśli masz przyjaciółkę, której możesz w pełni zaufać, że dochowa tajemnicy, porozmawiaj z nią. Najlepiej jest wybrać kogoś, kto jest dyskretny i kto nie pozwoli, by Twoje zwierzenie wpłynęło negatywnie na waszą przyjaźń.

2) Nauczyciel, wychowawca, psycholog szkolny. Może być to trudne, gdyż nawet dobrzy ludzie i wspaniali nauczyciele są często nieprzygotowani do radzenia sobie z takim problemem. Doświadczenie pokazuje, że często próbują narzucać swoje zdanie - np. namawiając, by po prostu te odczucia ignorować i mieć nadzieję, że sprawa się sama wyjaśni; lub też stanowczo twierdząc, że bycie lesbijką to sprawa biologii i nie da się z tym nic zrobić. Jednak być może uda Ci się znaleźć osobę, która bez narzucania swego zdania potrafi porozmawiać z Tobą o rożnych podejściach do problemu, a przede wszystkim, szanuje Ciebie jako osobę.

3) Psychoterapeuta. Pamiętaj, że psychoterapeuci są jak lekarze - specjalizują się w rożnych problemach. Tak jak są np. dentyści i lekarze ogólni, tak samo są psychoterapeuci np. specjalizujący się w terapii uzależnień i psychoterapeuci specjalizujący się w terapii osób wykorzystanych seksualnie. Jeśli przeczytałaś inne sekcje naszego portalu - prawdopodobnie odkryłaś inne problemy (poza skłonnościami homoseksualnymi), które powodują, że nie czujesz się dobrze sama ze sobą. Najlepiej jest zacząć od terapii tych właśnie problemów, bo (wbrew pozorom) one są ważniejsze i silniej wpływają na Twoje decyzje niż samo odczuwanie określonych pożądań.
Uwaga, wbrew sugestywnej nazwie, Twój problem nie jest problemem dla seksuologa. Jego praca polega na pomocy w sytuacji zaburzeń w przebiegu aktywności seksualnej (np. impotencja, bolesne stosunki seksualne, nieprawidłowy poziom libido). Seksuolog nie zajmuje się problemem ukierunkowania pociągu seksualnego na kobiety lub mężczyzn.
Jeśli jednak odczuwanie pożądania do osób tej samej płci jest dla Ciebie największym problemem - musisz sobie zdać sprawę, że terapeuci różnią się w podejściu do tego problemu. Niektórzy będą namawiali Cię na terapię mającą na celu zaakceptowanie swych skłonności homoseksualnych, niezależnie od tego, czy tego chcesz, czy nie. Inni będą pomagali Tobie w uleczeniu z niechcianych pożądań homoerotycznych. Nasz portal kieruje do miejsc, gdzie znajdziesz terapeutów drugiego rodzaju, takich, którzy pomogą Ci stać się osobą, którą naprawdę chcesz być.

4) Grupy wsparcia. Są to grupy zbierające osoby borykające się z podobnymi problemami. Są moderowane przez osoby z odpowiednim przygotowaniem, jednak można znaleźć w nich przede wszystkim zrozumienie i empatię, poczucie 'też to znam, wiem, co przeżywasz'. Na naszych stronach umieściliśmy linki do różnych grup wsparcia, w tym do anglojęzycznych grup wsparcia online.

5) Organizacje i grupy, działające w ramach określonego wyznania. Choć część z nich udziela wsparcia też osobom niewierzącym, nie ukrywają, że motywacja religijna bardzo pomaga w pracy nad problemem niechcianych pożądań homoerotycznych.

http://www.freetobeme.com
data dostępu: 30.04.2010