homoEDUpl's channel
httpwwwhomoseksualizmedupl fan page

FAQ

Jaka jest różnica między byciem gejem a byciem homoseksualistą?

Różnicy tej nie docenia się potocznie, a z niej właśnie wynika istnienie kultury gejowskiej i ruchu gejowskiego.

Polega ona na stosunku osoby homoseksualnej do swojego homoseksualizmu. Homoseksualizm to orientacja seksualna, a gejostwo to postawa i styl bycia.

Gej stwierdza: 'pociąg do osób tej samej płci stanowi o mojej tożsamości', a więc akceptuje - nawet często manifestuje - swój homoseksualizm. Identyfikuje się z grupą społeczną gejów, wyraźnie podkreśla: my (geje) - oni (heterycy). Deklaruje zadowolenie ze swojej sytuacji i subkultury, stąd określenie tej postawy: angielskie słowo gay oznacza wesoły. O kobietach mówi się lesbijka, od nazwy greckiej wyspy Lesbos, na której w VI wieku p.n.e. wokół poetki Safony gromadziły się kobiety, które łączyły silne więzy emocjonalne.

Natomiast homoseksualiści nie?geje to osoby homoseksualne, które mają świadomość własnej orientacji, ale jest ona dla nich często powodem cierpienia i gdyby mogli wybierać, woleliby być heteroseksualni. Najczęściej nie przyznają się do swojej orientacji, nie identyfikują się z innymi osobami homoseksualnymi. Niektórzy są w stanie zaakceptować swoją orientację, ale traktują ją jako krzyż, coś, co zostało im dane jako element drogi życia.

Wszyscy geje i lesbijki są homoseksualistami, ale nie każdy homoseksualista jest gejem lub lesbijką.

Gdy osoba homoseksualna staje się gejem, przejście to nazywane jest w środowisku gejowskim 'coming out', po polsku 'ujawnienie się' lub 'wyjście z ukrycia'. Oznacza zaakceptowanie swojej orientacji, danie temu wyrazu przez ujawnienie jej przed otoczeniem i wejście w środowisko gejowskie. Środowiska te mają swój specyficzny sposób bycia, swój język, swoje ulubione lokale, rozrywki itp. - czyli swoją kulturę.

Dr Jolanta Próchniewicz
[url2=http://mateusz.pl/wdrodze/nr379/07-wdr.htm rel="{nofollow}" target="{new}"]Z artykułu "Predyspozycja czy preferencja" - opublikowanego "W drodze" nr 379/07[/url2]

_________________________________

Chcemy pomagać jak najbardziej rzeczowo i konkretnie, dlatego zwracamy uwagę, że porada mailowa, nawet jeśli ma mieć charakter zupełnie informacyjny, nie zastąpi wizyty u specjalisty i nie wystarczy ze względu na ewentualność nieporozumień przy zbyt powierzchwonym i krótkim wyjaśnieniu: dużo istotnych informacji umyka wypowiedzi pisemnej.

Na zadane pytanie odpowiadamy w sekcji faq, tak by inne osoby z podobnym problemem też mogły z odpowiedzi skorzystać. Mamy nadzieję, że na tej drodze uda się rozbudować bazę istotnej wiedzy dla rozumienia poruszonego problemu, jak i szerszego tematycznego kontekstu.

Dla znalezienia konkretnej pomocy można skorzystać z kontaktów, na które wskazujemy w sekcji: "Tu znajdziesz pomoc".

Polecamy też książkę: "WSTYD I UTRATA PRZYWIĄZANIA" Joseph J. Nicolosi.