homoEDUpl's channel
httpwwwhomoseksualizmedupl fan page

Jak odnosić się do przyjaciół i znajomych, którzy odczuwają pociąg do osób tej samej płci?

Czy to w szkole, czy w miejscu zamieszkania, czy gdziekolwiek byś nie był, możesz spotkać ludzi, którzy odczuwają pociąg seksualny do tej samej płci. Możliwe, że jeden z twoich bliskich przyjaciół powiedział Ci, że odczuwa tego rodzaju pociąg. Albo może zastanawiasz się, czy twoja koleżanka jest lesbijką, a znajomy gejem. Przygotowaliśmy dla Ciebie artykuły, po to byś potrafił rozmawiać z takimi ludźmi i wesprzeć ich niezależnie od swoich poglądów na homoseksualizm.
{rokbox title=|jak reagować na coming-out przyjaciela? | thumb=|images/stories/youtube/mark-yarhouse.jpg| size=|854 605| album=|stories|}http://www.youtube.com/watch?v=WUUb9Nq9uFs&hd=1&autoplay=1{/rokbox}

Co robić, gdy przyjaciel zakomunikuje Ci, że jest gejem?

Czy geje i lesbijki zasługują na szacunek?

Każdy człowiek jest wartościowy i zasługuje, by traktować go z szacunkiem. Nie jest ważne, czy lubisz kogoś, czy nie, czy znasz go dobrze, czy tylko trochę, czy zgadzasz się, czy nie z jego przekonaniami i postępowaniem.

Czytaj więcej: Szacun(ek) dla każdego?

Uszanuj zaufanie, jakim Cię obdarzył Twój przyjaciel

Wszyscy ludzie mają prawo zdecydować czy, kiedy, oraz komu powiedzieć o rzeczach dla niego istotnych. Niektórzy ludzie otwarcie ujawniają swoją orientację seksualną. Inni mówią o tym tylko wybranym osobom.

Czytaj więcej: Nie zawiedź zaufania

Słuchaj i otwarcie się komunikuj

Porozumiewanie się jest rzeczą podstawową. Dobrze przeprowadzone może zacieśnić waszą przyjaźń. Oto parę przykładów:

Czytaj więcej: Rozmawiaj

Twój przyjaciel to przede wszystkim człowiek

Nie koncentruj się na orientacji seksualnej.

Przede wszystkim, Twój przyjaciel jest osobą, istotą ludzką z uczuciami, intelektem, nadziejami i obawami, uzdolnieniami, mocnymi i słabym stronami. Nie pozwól, aby to, czego dowiedziałeś się na temat jego orientacji seksualnej przesłoniło wszystko inne. Wszystko, co o nim wiedziałeś jest nadal aktualne.

Czytaj więcej: Etykietka jest zła

Rozmawiaj o różnicach opinii

Ludzie mają rozbieżne poglądy na wiele spraw. Niektóre nie są natury osobistej (czy warto zobaczyć jakiś film, albo czy ktoś jest dobrym nauczycielem). Inne zaś są bardzo osobiste (dotyczą na przykład religii lub seksu). Należy się z tym liczyć i uznać to za fakt, gdyż różnice w opiniach sprawiają, że życie nie jest tak przewidywalne i monotonne.

Czytaj więcej: Dyskusja jest dobra