homoEDUpl's channel
httpwwwhomoseksualizmedupl fan page

ważne

A więc dlaczego tu jesteś?

 

Nie to, nie filozoficzne pytanie. Nie pytam, dlaczego istniejesz, jakie jest Twoje miejsce w tym wszechświecie. Dlaczego przeglądasz w tej chwili tę stronę internetową? Dlaczego przejmujesz się tym?

Zakładając, że czytasz to dla samego siebie, a nie dla przyjaciela, czy z innych powodów, czytasz to, bo zastanawiasz się, czy musisz być gejem lub lesbijką.

I co z tego?

Jakie to ma znaczenie? No cóż, duże. Gdy dokonujesz wyborów w sprawie seksu, ważne jest nie tylko JAKIE są to wybory, ale też DLACZEGO ich dokonujesz. Czasem jest to nawet ważniejsze.

Istnieje coś takiego jak wewnętrzsterowność i zewnątrzsterowność, motywacja wewnętrzna i zewnętrzna.

Motywacja zewnętrzna:
Większość ludzi zmagając się po raz pierwszy z problemem skłonności homoseksualnych zaczyna od motywacji zewnętrznej:

  • ?Co pomyślą moi przyjaciele??
  • ?Czy moi rodzice się mnie nie wyrzekną za to??
  • ?Czy zaaprobuje to moja rodzina??
  • ?Nie chę zarazić się AIDS.?
  • ?Nie chcę chorób wenerycznych.?

To wszystko są prawdziwe problemy. Nie możemy udawać, że nie mają znaczenia. Lecz jeśli Twoja motywacja do zmiany jest wyłącznie zewnętrzna to nie wystarczy.

Dlatego, że pewnym momencie znajdziesz się w trudnej sytuacji. I wtedy motywacja zewnętrzna zawiedzie. Jeśli robisz coś, ponieważ martwisz się, co inni pomyślą, będziesz po prostu robić to, co chcesz, ale po kryjomu. Lub kiedy myślisz, że rodzina, przyjaciele, sympatia, znajomy się nie dowiedzą. A może pewnego dnia będziesz zmęczony, sfrustrowany i napalony, i przez kilka sekund przestaniesz się przejmować konsekwencjami. Przynajmniej dopóki ich nie doświadczysz.

A może będziesz się trzymał zasad. Będziesz mieć silną wolę i wszystko będzie OK. Będziesz robić to, co chcą inni. Jednak potem po dwudziestu, pięćdziesięciu latach obudzisz się ze świadomością, jak bardzo jesteś nieusatysfakcjonowany. Może wpadniesz w depresję, a może będziesz zwyczajnie nieszczęśliwy. A potem uświadomisz sobie, że całe Twoje życie było udawaniem, że jesteś kimś, kim nie byłeś. I gdzieś w środku będzie Cię to boleć.

Niektórzy z najsmutniejszych ludzi, których spotkaliśmy to ci, którzy robili właściwe rzeczy z niewłaściwych powodów.

[emphasisbold2] Motywacja wewnętrzna[/emphasisbold2
Oto sekret: jakakolwiek by nie była, musisz podjąć decyzję dlatego, że Ty tak chcesz. Bo Ty wierzysz, że jest dobra. Bo Ty wierzysz, że ma sens. Że ma sens poświęcić coś, dokonać trudnego wyboru, powiedzieć "nie" rzeczom, które Cię pociągały. Że ma sens powiedzieć "tak" ważnym dla Ciebie wartościom.

Robienie rzeczy, które pasują do Twojego systemu wartości, do Twoich przekonań, to jest właśnie motywacja wewnętrzna. Wewnątrzsterowność.

Weźmy np. kradzież. Gdy byłem mały nie kradłem, bo bałem się przyłapania. Wiedziałem, że gdyby rodzice mnie przyłapali, kara byłaby sroga. I strach przed karą był silniejszy niż moje pragnienie cukierków. Jednak gdy dorosłem, zacząłem pracować w sklepie ze słodyczami. I choć ilość towaru była określana orientacyjnie i nie było żadnego monitoringu video (tak, że nawet mógłbym podkradać pieniądze z kasy i nikt by się nie zorientował), nie kradłem. Dlaczego? Bo zinternalizowałem motywację by nie kraść. Zinternalizowałem czyli uznałem za ważną dla mnie.

Zdecydowałem, że ważna jest dla mnie wewnętrzna spójność, i że kradzież jest zła. Miałem przekonanie, że kradzież jest zła nie tylko dlatego, że mogą mnie złapać, ale dlatego, że robiąc to, krzywdzę siebie i innych.

Motywacja zewnętrzna nie jest dobra, na dłuższą metę.

A co, jeśli nie jesteś pewien? Motywacja zewnętrzna jest zwykle łatwiejsza do odkrycia niż wewnętrzna. Czasem potrzeba czasu, by w pełni zrozumieć, czego pragniesz, w co wierzysz i jakie wartości są dla Ciebie ważne.

W takim przypadku lepiej odłożyć decyzję o tym, jak postępować do momentu, gdy odkryjesz, czego naprawdę pragniesz i w co wierzysz. I tylko tak długo. Potrzebujesz czasu na decyzję, a nie na ucieczkę od problemu. Nie odkładaj decyzji dlatego, że boisz się ją podjąć.

Jeszcze jedna rzecz o motywacji wewnętrznej, musi być pozytywna, by była użyteczna. Nienawiść do samego siebie jest motywacją wewnętrzną, lecz dokonywanie wyborów opartych na nienawiści do siebie nigdy Ci nie da dobrych rezultatów. Musisz wybierać coś ze względu na dobro, które Cię czeka, a nie ze względu na nienawiść do tego, kim jesteś w tej chwili.

 

http://www.freetobeme.com
data dostępu: 30.04.2010