homoEDUpl's channel
httpwwwhomoseksualizmedupl fan page

Po co się zmieniać

Były homoseksualista odkrywa sekret ex-gejów. Nie to, że zmiana jest możliwa...

Istnieje wielu ludzi którzy kiedyś akceptowali swój homoseksualizm, lecz wyszli z niego... z powodów nie mających nic wspólnego z lękiem przed odrzuceniem...pisze Frank Carrasco

Patrząc na rozmiar przekłamań dotyczących homoseksualizmu we współczesnych mediach, nie budzi zdziwienia fakt, że osoby szukające możliwości wyjścia z homoseksualizmu spotykają się z tak wielkim niezrozumieniem. Popularna teza kultury masowej zakłada, że osoba doświadczająca pociągu do własnej płci (SSA) z natury zaakceptowałaby to i pędziła szczęśliwy żywot, gdyby nie bigoteria ograniczonych homofobów, którzy nieustannie uniemożliwiają normalne życie gejom i lesbijkom.

Gdyby tylko społeczeństwo przestało być tak nietolerancyjne, każdy byłby zadowolony ze swej seksualności i po prostu żył, nie przywiązując do tego większej uwagi. Tak jakby była to sprawa bycia leworęcznym, czy tego że woli się błękit od zieleni.

Ci z nas, którzy wyszli z homoseksualizmu spotykają się z podwójnym odrzuceniem - często zarówno ze strony wspólnot religijnych, jak i świeckiego pro-gejowskiego świata, kwestionującego autentyczność naszej przemiany. A więc dlaczego się zmieniać?

Jednak jak wiemy seksualność to sprawa skomplikowana i próba zredukowania jej do tej jednej konkretnej rzeczy zostawia nas z większą ilością pytań niż odpowiedzi. W rzeczywistości prawda leży bardziej pośrodku, co nie powinno nikogo dziwić.

Jest prawdą, że istnieje homofobia, grupy takie jak Westborough Baptist Church nie ułatwiają tej sprawy nikomu. Wyobrażam sobie wielu ludzi żyjących w lęku i samotności, bojących się odrzucenia przez przyjaciół i rodzinę.

Lecz prawdą jest też sytuacja odwrotna. Istnieje wielu ludzi którzy kiedyś akceptowali swój homoseksualizm, lecz wyszli z niego... z powodów nie mających nic wspólnego z lękiem przed odrzuceniem.

A tak naprawdę - wręcz przeciwnie. Wielu z ludzi, których spotkałem przez lata było w przeszłości gejami, niektórzy nawet byli aktywistami gejowskimi, inni od lat żyli ze swymi partnerami. Jeśli szukali akceptacji, z pewnością zostanie ex-gejem (jak niektórzy nas nazywają) nie było środkiem do tego.

Ci z nas, którzy wyszli z homoseksualizmu spotykają się z podwójnym odrzuceniem - często zarówno ze strony wspólnot religijnych, jak i świeckiego pro-gejowskiego świata, kwestionującego autentyczność naszej przemiany. A więc dlaczego się zmieniać?

Po pierwsze wielu z nas uważa homoseksualizm za niezgodny z wyznawaną wiarą. Większość tekstów religijnych jasno wypowiada się o tym, że akty homoseksualne są grzechem. Jest prawdą, że wielu szukających zmiany jest motywowanych religijnie, pragnąc, by życie stało się jednością. By sprawy finansowe, seksualność, moralność były w zgodzie z wiarą.

Jest to doskonale dobry powód do wyjścia z homoseksualizmu. Wiara człowieka jest integralną częścią jego tożsamości, w niektórych przypadkach definiująca nawet co można jeść - a przecież nikt nie krytykuje społeczności żydowskiej za jedzenie wyłącznie koszernych potraw.

Inni uznają, że ich homoseksualne odczucia nie są w zgodzie z tym, co profesjonaliści w kwestii zdrowia psychicznego nazywają 'schematem ja'. Każdy ma określony schemat siebie; jest to sposób spostrzegania siebie i świata. Jest on ściśle związany z naszym obrazem samego siebie i samooceną.

Ja na przykład walczyłem ze światem, który ciągle wmawiał mi że jestem gejem, podczas gdy ja w to nie wierzyłem. To nie było zaprzeczanie, to był konflikt. Moja seksualność nie pozostawała w zgodzie z tym, kim byłem lub chciałem być. Tak jak kawałek nie pasującego puzzla, moja seksualność nie pasowała do mojej wizji życia. Musiałem podjąć decyzję.

Czy miałem żyć w zgodzie z własnym systemem wartości i tym, za kogo się uważałem? Czy miałem żyć w zgodzie tylko z pewnymi odczuciami seksualnymi?

Spotkałem się z wieloma ludźmi, którzy zaakceptowali homoseksualny styl życia i żyli w zgodzie z nim przez dziesięciolecia. Ich historie różnią się pewnymi aspektami, niektórzy pozostawali w długotrwałych związkach, inni byli promiskuitywni i uprawiali niebezpieczny seks, jednak wszyscy odkrywali, że ich styl życia zostawił pustkę. Po prostu nie wiedzieli, że maja wybór - lecz gdy odkryli, że wolność jest możliwa, porzucili go.

A jednak możesz się zdziwić, że byli także inni... rożne sławne postacie, które porzuciły homoseksualizm z prostego powodu, ze ich gust się zmienił. W Ameryce znamy historię Anny Hesche, której romans z Ellen DeGeneres długo przyciągał uwagę mediów, a która jest teraz wyłącznie heteroseksualna.

Są także inni, mniej znani - np. Stephen Daldry który wyreżyserował filmy "Billy Elliot" i "The Hours" - przez lata homoseksualny, dopóki nie zakochał się w kobiecie, ożenił i ustatkował.

Inną sławą jest Jackie Clune, aktorka komediowa, która przez 12 lat żyła jako lesbijka, a potem wyszła z tego, W brytyjskiej gazecie The Guardian napisała:

"Po szczególnie bolesnym i wyczerpującym załamaniu, zdecydowałam, że bycie lesbijką jest zdecydowanie przereklamowane. Moje związki zawsze naśladowały ten sam wzór - idylliczny początek, pasja, ogromny konflikt, powolne zlewanie się osobowości, bunt, kolejne konflikty, terapia dla par.. Na wiele sposobów jest to standardowe rozpadanie się związku czy to lesbijskiego, czy hetero, ale nie mogłam powstrzymać się od przeczucia, że odpowiedź leży gdzieś z boku. Tęskniłam za samą sobą..." (June 14th, 2003)

To smutne, ale homofobia naprawdę utrudnia życie niektórym gejom. Jednak gdy postanawiamy się zmienić, nie jest to 'zinternalizowana homofobia', tak jak niektórzy nas oskarżają.

Przeszliśmy różne drogi I poszukujemy tego co w życiu dla nas najlepsze. Niezależnie od przyczyny, czy to wsparci przez wiarę, czy przez przekonanie, że jest coś poza gejowską tożsamością... faktem jest, że wszystkich nas łączy jedno ? chcemy przeżyć życie w najlepszy dla nas sposób.

Frank Carrasco | 12.02.2009 Exodusyouth