czołowi terapeuci

homoseskualizm to choroba?

W Polsce znany m.in. z doskonałego poradnika terapeutycznego: "Terapia reparatywna męskiego homoseksualizmu". Trzydziestoletnie doświadczenie w terapii homoseksualizmu.

Amerykański psycholog kliniczny, twórca koncepcji terapii reparatywnej, skoncentrowanej na pomocy osobom zmagającym się z niechcianymi skłonnościami homoseksualnymi (SSA).

Ukończył studia psychologiczne i uzyskał doktorat z psychologii klinicznej na California School of Professional Psychology, Los Angeles. Jest licencjonowanym psychoterapeutą i członkiem APA (American Psychological Association).

W 1980 r. założył Thomas Aquinas Psychological Clinic (klinika psychologiczna Tomasza z Akwinu) w Encino (Kalifornia), gdzie do dnia dzisiejszego jest dyrektorem. Jest także jednym z założycieli (i byłym przewodniczącym) National Association for Research and Therapy of Homosexuality (NARTH) - organizacji zrzeszającej ponad 1000 profesjonalistów specjalizujących się w terapii SSA.

Jak pisze w książce "Terapia reparatywna męskiego homoseksualizmu, nowe podejście kliniczne":

W rzeczywistości homoseksualizm jest problemem rozwojowym, pojawiającym się często jako wynik wadliwych kontaktów ojciec-syn na wczesnym etapie rozwoju. Rozwój heteroseksualny wymaga wsparcia i współpracy obojga rodziców; w jego trakcie chłopiec powoli przestaje identyfikować się z matką, a zaczyna z ojcem. Złe stosunki z ojcem skutkują porażką formowania się męskiej tożsamości płciowej. Uderzająca większość mężczyzn zgłaszających się na sesje psychoterapeutyczne potwierdza ten syndrom rozwojowy.

Problem z osiągnięciem pełnej tożsamości płciowej skutkuje alienacją nie tylko wobec ojca, lecz także wobec dziecięcej grupy rówieśniczej. Literatura bardzo często cytuje podwójny fenomen: niemęskie zachowania w dzieciństwie i problemy z męska grupą towarzyską jako zapowiedź homoseksualizmu. Owo oddalenie się, czy wręcz zerwanie z męskością, w tym z siłą i prawami własnej seksualności, prowadzi do erotyzacji męskości. (s.15-16).

Podejście dr. Nicolosiego wykorzystywane jest w terapii indywidualnej. Książka "Terapia reparatywna męskiego homoseksualizmu, nowe podejście kliniczne" pozwala psychoterapeucie lepiej zrozumieć istotę problemów, z którymi zmaga się osoba z SSA. Pozwala też uniknąć klęski terapeutycznej.

Autor nie tylko omawia źródła homoseksualizmu, lecz także dostarcza cennych informacji o problemach, jakie pojawiają się w trakcie psychoterapii, m.in. o obronnym dystansie, potrzebie mentora, przeniesieniu i przeniesieniu odwrotnym.

Dr Nicolosi wskazuje na najważniejsze elementy warunkujące skuteczność terapii (zarówno indywidualnej jak i grupowej). Stąd książka ta stanowi doskonałe źródło wiedzy dla terapeutów spotykających się z problemem SSA.

Dr. Joseph Nicolosi o terapii homoseksualnych nastolatków:

{rokbox title=|homoEDUpl :: Dr. Joseph Nicolosi o terapii homoseksualnych nastolatków. | thumb=|images/stories/youtube/joseph-nicolosi.jpg| size=|854 505| album=|stories|}http://www.youtube.com/watch?v=tFiQ_-ylg3c&hd=1&autoplay=1{/rokbox} .