homoEDUpl's channel
httpwwwhomoseksualizmedupl fan page

świadectwa rodziców

gejowo

Czy jesteś w stanie zrozumieć swoje dziecko, które oświadcza, że jest gejem, lesbijką? Jak kochać je bezwarunkowo? Dlaczego nie wolno go odrzucać? Odpowiada na to Richard Cohen w książce "Gdy Twoje dziecko jest gejem". Oto list, który otrzymał po seminarium dla rodziców gejów i lesbijek.

Smutek, izolacja

Twoja wypowiedź: "Witaj w świecie Piotra", była punktem zwrotnym w naszej wędrówce ku zdrowieniu. W połowie kwietnia czułam, że przerasta mnie kwestia poradzenia sobie z SSA u mojego syna.

Zbliżały się jego dwudzieste szóste urodziny i kiedy wspominałam minione lata, bardzo intensywnie odczuwałam, że poniosłam klęskę jako matka. Minęło dziesięć miesięcy, odkąd dowiedziałam się o SSA u Piotra. Przerastała mnie niewiara, poczucie winy i bolesny smutek, który w każdej chwili targał moim sercem. Prześladował mnie lęk przed nieznanym i skalą tego, wobec czego stanęliśmy.

Byłam dosłownie przerażona, myśląc o tym, co czekało nas i jego w związku ze stylem życia osoby ogarniętej SSA... izolacja, samotność, AIDS, odrzucenie przez rodzinę i społeczeństwo, jak również szereg innych spraw, które mogłam sobie jedynie wyobrazić. Byłam zawstydzona, zażenowana, wystraszona i bardzo, bardzo smutna.

Wreszcie przeżyliśmy jedność uczuć z naszym synem

W tym prostym stwierdzeniu: "Witaj w świecie Piotra" wreszcie przeżyliśmy jedność uczuć z naszym synem.

To właśnie wtedy, podczas zajęć telekonferencyjnych dla rodziców, kiedy dzieliłam się tymi uczuciami, stwierdziłeś po prostu: "Witaj w świecie Piotra". W tym momencie po raz pierwszy zrozumiałam, że doświadczałam jedynie w mikroskopijnym wymiarze tego, co Piotr przeżywał każdego dnia. Czułam się upokorzona.

Kiedy podzielił się swoimi uczuciami, tym co przeszedł w związku z SSA, to było tylko to - wędrówka, którą on odbył. Mimo że rozmawialiśmy z nim i płakaliśmy z nim, a on dzielił się swoimi uczuciami związanymi z tym doświadczeniem, tak naprawdę nie byliśmy w stanie go zrozumieć.

W tym prostym stwierdzeniu: "Witaj w świecie Piotra" wreszcie przeżyliśmy jedność uczuć z naszym synem. Odkryliśmy nowy szacunek wobec tego, z czym musiał się zmierzyć w tym czasie, kiedy starał się wo własnych siłach zrozumieć SSA, szukając odpowiedzi, modląc się, poszukując w całkowicie niewłaściwych miejscach.

Zaistniał szacunek między nami a synem gejem

Mając taką nową perspektywę, oboje z Harrym zaczęliśmy budować nową relację z Piotrem. Zaistniał nowy szacunek między nami. Po raz pierwszy, w pewnym sensie, przeżywamy to co on. Jesteśmy inni. Od kiedy zmieniła się nasza perspektywa, zaczęliśmy zauważać zmiany u Piotra. Przyjmuje nową postawę w stosunku do nas, okazuje bardziej szczerą wrażliwość.

Rozmawialiśmy z nim, płakaliśmy z nim i po raz pierwszy powiedzieliśmy mu, że zdaliśmy sobie sprawę, iz nasze uczucia są bliskie temu, co on przeżywa. Nie mieliśmy pojęcia o tym, jak bolesne jest to, z czym musiał i nadal musi sobie radzić, dopóki sami nie spróbowaliśmy się z tym uporać.

Gdy twoje dziecko jest gejem

Chcemy uczynić ten świat
możliwie najlepszym miejscem dla syna

Świat Piotra nie jest łatwy, ale jest to świat, w którym on żyje. Czujemy się szczęśliwi, że otrzymaliśmy prawdziwy wgląd w ten świat, niezależnie od tego jak bardzo jest przerażający, zarówno dla niego jak i dla nas.

Teraz rozpoczęła się droga, która ma pomóc mu uczynić ten świat możliwie najlepszym miejscem. Z Bożą pomocą i dzięki prowadzeniu Richarda, wspólnie z Piotrem zaczęliśmy doznawać nowego uczucia nadziei.

Cohen R. (2009) Gdy Twoje dziecko jest gejem Wydawnictwo Światło-Życie, Kraków, s. 51-52