homoEDUpl's channel
httpwwwhomoseksualizmedupl fan page

ktoś kogo znam

Rozmawiaj o różnicach opinii

Ludzie mają rozbieżne poglądy na wiele spraw. Niektóre nie są natury osobistej (czy warto zobaczyć jakiś film, albo czy ktoś jest dobrym nauczycielem). Inne zaś są bardzo osobiste (dotyczą na przykład religii lub seksu). Należy się z tym liczyć i uznać to za fakt, gdyż różnice w opiniach sprawiają, że życie nie jest tak przewidywalne i monotonne.

Tematy dotyczące spraw seksu są zdecydowanie bardziej osobiste, ponieważ nawiązują do uczuć, upodobań i zachowań osoby Ci znajomej. Ty i Twój przyjaciel możecie różnić się w poglądach. Musisz wziąć pod uwagę to, że rozmowa o różnicach w poglądach na skłonności homoseksualne jest znacznie bardziej drażliwa niż rozmowa o Twoim ulubionym programie w TV.

Jeśli Twój przyjaciel nie ma ochoty na rozmowę, musisz uszanować jego życzenie. Jeśli Twój przyjaciel chce porozmawiać, ale nie podziela Twoich poglądów, nie wszczynaj kłótni, a raczej staraj się poprzez dialog argumentować swoje stanowisko. "Wygrana" w kłótni nie jest najważniejszą sprawą w waszej przyjaźni.

Dialog powinien zawierać:

  • wysłuchanie przekonań drugiej osoby i zadawanie pytań w celu lepszego zrozumienia;
  • wysłuchanie przekonań drugiej osoby i zadawanie pytań w celu lepszego zrozumienia;
  • przedstawienie swoich własnych przekonań i jasne ich wytłumaczenie;
  • ustalenie tego, co do czego się jednak zgadzacie;
  • porozumienie się co do tego, że zgadzacie się nie zgodzić co do pewnych rzeczy.

Dialog nie polega na zmuszaniu drugiej osoby, aby uwierzyła ona w to, co Ty. Każdy ma prawo wierzyć w to, co chce, bez względu na istniejące dowody. Szacunek dla drugiej osoby polega na akceptowaniu tego prawa.

 

http://www.freetobeme.com
data dostępu: 30.04.2010