homoEDUpl's channel
httpwwwhomoseksualizmedupl fan page

poznaj opinie specjalistów

"Wygląda na to, że epidemia AIDS ustabilizowała się w większości regionów świata, choć nadal rozpowszechnia się w Europie Wschodniej, Środkowej Azji i niektórych innych partiach Azji, co jest spowodowane nowymi infekcjami. Obszar Afryki na południe od Sahary jest regionem najciężej dotkniętym epidemią - stamtąd pochodzi 71% nowych zachorowań na AIDS w roku 2008. Następuje jednak coraz lepiej udokumentowane odrodzenie epidemii AIDS wśród mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami w krajach wysoko rozwiniętych. (1)"

"Seks homoseksualny jest dominującym sposobem zarażania AIDS w Ameryce Północnej i Unii Europejskiej. Odrodzenie epidemii w populacji mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami jest jasno udokumentowane w wielu krajach wysoko rozwiniętych. Jest to związane ze wzrostem ryzykownych zachowań seksualnych. W szeregu krajów wysoko rozwiniętych zanotowano także nagły wzrost liczby infekcji chorobami wenerycznymi innymi niż AIDS wśród mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami (2)."

Co oznacza "wzrost ryzykownych zachowań seksualnych"? WHO definiuje takie zachowania jako seks z wieloma przygodnymi partnerami, bez użycia prezerwatyw.

Jak konkretnie wyglądają dane dotyczące zachorowań na AIDS w grupie homoseksualistów (w porównaniu do heteroseksualistów)?

Amerykańskie Center for Disease Control podaje szczegółowe dane za rok 2009:

"54% zachorowań na AIDS wśród mężczyzn w wieku 13-29 lat było wynikiem homoseksualnych stosunków płciowych. Dla porównania 34% infekcji dotyczyło heteroseksualistów z tej samej grupy demograficznej." (pozostałe sposoby zakażenia obejmowały głównie wstrzykiwanie narkotyków oraz zakażenie przy okazji zabiegów medycznych). "Homoseksualiści w wieku 13-29 lat to jedyna grupa demograficzna, w której w znaczący sposób rośnie liczba zachorowań na AIDS. Przy czym 77% zainfekowanych HIV homoseksualistów nie jest tego świadoma (3)."

"Najbardziej ryzykownym rodzajem aktywności seksualnej są kontakty analne.
Do niedawna sądzono, iż największe ryzyko ponosi w takich kontaktach strona bierna, ze względu na wrażliwość na zakażenie błony śluzowej odbytu i większą możliwość urazów. Ryzyko zakażenia strony biernej przez zakażonego HIV partnera oszacowano na 0,82%, ale serokonwersje obserwowano także po jednym lub dwóch biernych kontaktach analnych bez zabezpieczenia. Jednakże także dla strony czynnej kontakty takie nie są bezpieczne.


Kontakty oralno-analne wiążą się z możliwością nabycia różnych chorób zakażnych, nie tylko HIV. Wielokrotnie opisywano przypadki przeniesienia tą drogą zakażenia wirusem zapalenia watroby typu A (HAV), w roku 2005. zakażenia tym wirusem opisano w Kopenhadze, wśród mężczyzn utrzymujących kontakty seksualne z mężczyznami. W latach 2001 - 2006 w Paryżu rozpoznano przypadki ostrych zakażeń wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV) wsród homoseksualnych mężczyzn, które najprawdopodobniej były następstwem krwawień podczas kontaktów analnych odbywanych bez zabezpieczenia. Także fisting (4) przyczynia sie do przenoszenia HCV w kontaktach analnych. Zakażenie to rzadko dotyczy partnerów seksualnych osób zakażonych tylko HCV, mimo obecności wirusa w nasieniu, ale HCV występuje częściej w nasieniu mężczyzn zakażonych równocześnie HIV, niż zakażonych tylko HCV (18,4%) (5)"

Istnieje wiele badań naukowych poświęconych temu zagadnieniu (6), wykazujących zdecydowanie wyższą skłonność homoseksualistów i biseksualistów do podejmowania ryzykownych zachowań seksualnych. Piszemy o tym w dziale psychologia w artykułach Ryzykowne zachowania seksualne u homoseksualistów cz.I oraz Ryzykowne zachowania seksualne u homoseksualistów cz. II.


(1) Raport WHO na temat AIDS z roku 2009, s.8. (link bezpośrednio do pdf)

(2) Tamże s.68

(3) Raport nt. HIV Center for Disease Control

(4) fisting ? technika seksualna polegająca na penetracji odbytu za pomocą całej dłoni.

(5) Z raportu Krajowego Centrum ds AIDS. Zakażenie HIV w następstwie kontaktów seksualnych. s.3-4, (link bezpośrednio do pdf)

(6) Stall R. et al. (2003) Association of Co-Occurring Psychosocial Health Problems and Increased Vulnerability to HIV/AIDS among Urban Men who Sex with Men, American Journal Of Public Health, 93/6: p. 939-942;
Hogg R.S. et al. (1997) Modeling the impact of HIV disease on mortality in gay and bisexual men, International Journal of Epidemiology, 26/3: 657-661; (artykuł do pobrania za darmo)
Diggs J., (2002) Health Risks of Gay Sex, Corporate Research Council, (480) 444-0030; (link bezpośrednio do pdf)
Xiridou M. et al.(2003) The contribution of steady and casual partnerships to the incidence of HIV infection among homosexual men in Amsterdam, AIDS 17/7: 1029-1038
Rotello G. (1997) Sexual Ecology: AIDS and the Destiny of Gay Men, NY: Dutton.